Botoks

Ana Sayfa Botoks

Botoks

Botoks Nedir?

Botoks olarak bilinen işlem, son zamanlarda çok sık kullanılan bir uygulamadır. Kırışıklık ve deride ki çizgiler geçici bir süre ile yok edilir. Tedavide etki süresi ise 4-6 aydır. Etki süreleri kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Bu süre yaş, uygulanan bölge kullanılan malzemeye göre farklılaşabilir. Hamile ve emziren bayanlar dışında bulunan hemen hemen herkese botoks yaptırılabilir.

Çok kısa süren işlem, kazayağı, alın, boyun, kızgınlık bölgesi, kaş kaldırma, terlemeyi önleme gibi durumlar için tercih edilebilir. Yapılan süre ise 10 ya da 15 dakika gibi bir sürede gerçekleşir. İşlem ardından ağrı ve acı hissi olmaz. Hastalar uygulamanın ardından normal hayatlarına dönebilirler. Örneğin, kuaföre, saunaya gidilmemesi de önerilen durumlar arasındadır.

Botoks Uygulaması Nasıl Yapılır?

Bu işlem uygulanırken, botulinum toksini azaltıldıktan sonra direk olarak nöromusküler dokuya enjektesi sağlanır. Bu işlemden sonra ortalama 20 dakika öncesinde bölgeye lokal bir anestezi krem sürülmektedir. Botoks uygulaması, yapılacak olan bölge temizlendikten sonra ince uçlu iğneler ve toksin yardımı ile bölgede bulunan kasların içine ufak dozlar ile enjekte sağlanır.

İşlem, ortalama olarak 15 dakika sürmektedir. Kas dokuya işlem yapılarak botulinum toksini ortalama 24-72 saat sonrasında etki eder. Bazen de nadir bir şekilde bu zaman zarfında 5 ya da 7 güne kadar uzama sağlanabilir. İşlem başarılı bir şekilde uygulanırsa herhangi bir sorun teşkil etmez.

Botoks Uygulamasının Faydaları Nelerdir?

Bu işlemin en büyük faydalarından biri tamamen doğal bir yöntem olmasıdır. Clostridium botulinum isimli bir bakteriden oluşturulan protein denilebilir. Bu içerik, görevi ise beyinden kasa giden sinyalleri kesmektir. Botoks tedavisi faydaları oldukça fazladır. Belirli bir sürede kasa gitmekte olan bütün sinyaller kesilir.

Yüz mimiklerinin tekrarlanması ile birlikte ciltteki kırışıklıklar giderilir. Sonucunda ise daha diri ve genç bir cilt oluşur. Uygulama, gençleşmenin yanı sıra diş sıkması olan kişiler için de oldukça iyi sonuçlar verir. Herhangi bir yan etkisi bulunmadığı için rahatlıkla tercih edilebilecek bir yöntemdir. En ağır dozlarda bile organlarda herhangi bir hasar meydana gelmez.

Botoks Kimlere Uygulanabilir?

Kozmetik anlamda en yoğun bir kullanım alanı bulunan bu uygulama, cilt kırışıklıklarının azaltılması için yapılır. Aynı zamanda aşırı terleme durumları, diş sıkması ve farklı durumlar için de uygulamadan faydalanılabilir. Botoks işlemi, göz sağlığı alanında da kullanılan bir işlemdir.

Şaşılık gibi bazı göz problemlerinin tedavisinde uygulanır. Bu durumlara ek olarak ise kas problemlerinin tedavisi için harika bir yöntemdir. Uygulama işlemi ise gebe ve emziren kişiler hariç 18-65 yaş aralığında herkese için kullanımı sağlanabilecek bir yöntemdir. Etki etme şekli ise yüzdeki mimikleri donduran ve kas hareketlerini kısıtlayan özellikte olmasıdır. Kalıcı cilt kırışıklıklarını önlemek için bire bir olan bir yöntemdir.

Botoks Kaç Seans Uygulanmalıdır?

Bu işlem, çeşitli amaçlar ile yaptırılabilmektedir. Yaptırılırken, on gün ya da on beş günlük süreçte en fazla etkisi üç ay kadar devam eder. Seans ve yapılan yere göre Botoks fiyatları da değişkenlik gösterir. Bu işlem yaptırıldıktan sonra üç aylık süreçten sonra yavaş yavaş azalarak 4-6 ay içinde etkisini kaybeder.

Botoks seans miktarı ise kişiden kişiye göre değişen bir durumdur. Kısa sürede harika sonuçlar ortaya çıkaran bir uygulamadır. Etkisi belirli bir süreçte bitiyor dense de bu durum her kişiye göre farklılaşabilmektedir. Çünkü herkesin kas yapısı farklıdır. Bu nedenle de etki düzeyi de kişilerin kas durumuna göredir.

Botoks İyileşme Süreci Uzun Sürer Mi?

İşlemi yaptırmak isteyen kişilerin en sık yöneltilen sorular arasında iyileşme süreci ne kadar zamanda gerçekleşir? Botoks uygulaması yaptırıldıktan sonra kişiler günlük hayatlarına hemen dönebilirler. Çünkü minik iğneler ile 10 ya da 15 dakika gibi kısa bir sürede işlem tamamlanarak, sorunsuz bir şekilde günlük hayata dönebilmek mümkündür.

İşlemin iyileşme süreci diye bir durum bulunmamaktadır. Çünkü enjekte uygulaması yapılan iğneler de cilde uygun şekilde seçilmiştir. Herhangi bir iz ya da deformasyon olmadan işlem yerine getirilir. Kanama, ağrı, acı hissi uyanmaz. Zaten yapılacak alana göre anestezi kremleri öncesinde sürülmektedir. Bu nedenle, istense de herhangi bir acı hissi oluşmaz.

Botoks Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

İşlemi yaptıran kişiler daha sonrasında nasıl davranması gerektiği konusunda sorular yöneltmektedirler. İşlem sonrası günlük hayata çabuk bir dönüş olsa da yapılmaması gereken noktalar da vardır. Botoks tedavisi ardından işlemin yapıldığı gün spor yapılmaması önerilir. Bu durum ödemi artırabilmektedir. Aynı zamanda sauna hamam gibi sıcak yerlere gitmek de sakıncalı olabilir.

Cilt hassasiyetini artıracak, kuaför, cilt bakımı, havuz gibi yerlere gitmemek uygun olacaktır. Örneğin, işlem yapılan bölge ağız çevresi ise diş tedavisi yapılmaması önerilir. Bunun nedeni ise dış bölümdeki enfeksiyondan dudak çevresi de etkilenebilmektedir. İşlemin ardından 4 saat yüzüstü pozisyonda yatmamak gerekir. gece ise yüksek yastık ile yatmak olası bir şişliği önler.