Burun Dolgusu

Ana Sayfa Burun Dolgusu

Burun Dolgusu

Burun Dolgusu Nedir?

Burun dolgusu işlemi, ameliyattan korkan ve olmak istemeyen kişilerin tercih ettiği bir uygulamadır. Kısa sürede hızlı bir sonuç elde edebilmek için özellikle burun dolgusu yöntemleri çok sık tercih edilir. Yöntem 10 dakikada gerçekleşir ve yeni bir görünüme hızlıca yanıt veren bir işlemdir. Kesi ya da ameliyat olmadan yalnızca yüzeysel uyuşturucular kullanılarak bu yöntem yerine getirilir.

Herhangi bir kan ve ağrı bulunmamaktadır. Bütün dünyada en yaygın olarak ve güvenilir şekilde hyaluronik asit çeşitleri kullanımı sağlanmaktadır. Bu dolgu işlemi, burnun yapısına göre değişkenlik göstermektedir. Tek kişilik kullanım için üretilen malzemeler ile dolgu işlemi yapılır. Hastanın steril bir şekilde dolgu işlemi yerine getirilir.

Burun Dolgusu Uygulaması Nasıl Yapılır?

Burna uygulanan dolgu yöntemi, ameliyathanelere ihtiyaç olmadan genel anestezi işlemi yapılmadan, yalnızca yüzeysel uyuşturucular kullanılarak yapılır. 10-15 dakika içinde dolgu işlemi tamamlanmış olur. Burun dolgusu uygulaması bir şırınga yardımı ile düzeltilecek olan burundaki alana enjekte edilir. İhtiyaç halinde ise 3 ya da 4 dakika kadar buz tamponu yapılabilmektedir.

Bu dolgu işlemi, sadece burun kaldırma, burun ucu doldurma için değil, asimetri problemi olan yerlerdeki çöküntüleri de düzenlemek için uygulanır. İşlemin uygulandığı alana hacim kazandırdığı ve ameliyat işlemi olmadan burun küçültmenin mümkün olmadığı da söylenebilir. Kısaca söylemek gerekir ki bıçak altına yatmak istemeyen kişiler için uygun burunlara yapılan işlemlerdir.

Burun Dolgusu Uygulamasının Faydaları Nelerdir?

Bu işlemi yaptıracak olan kişiler, burunlarının yüzlerine uygun olması için yaptırdıkları söylenebilir. Yüze uyumlu ve orantılı olmasını amaçlayan uygulamanın insan vücudunda cilt dokusu, kaslar, eklemler, kıkırdak gibi yerlerin doğal şekilde polisakkarit olan hyaluronik asit bazlı dolgu malzemeleri ile yapılır. Bu işlem geri dönüşümlü şekilde uygulanan özelliktedir. Burun dolgusu tedavisi işleminde birçok avantaj bulunmaktadır.

İşlem yapıldıktan sonra herhangi bir sorun ortaya çıkarsa dolgu eritilerek burun eski haline gelebilir. Bu en büyük faydaları arasındadır. Ayrıca kişiler, 20 dakika gibi kısa sürede yeni bir buruna sahip olurlar. Yeni ve yüzle orantılı bir buruna sahip olunacağı için sosyal ilişkileri de olumlu etkileyen bir işlemdir.

Burun Dolgusu Kimlere Uygulanmalıdır?

Kozmetik amaçların yanı sıra farklı sebepler ile de burun dolguları yaptırılır. Yapılacak olan kişiler, burun yapısında asimetrik sorunu olanlar, yapısal eğiklikler olması ve bu eğikliklerin azaltılması ve doldurulması, burun kontürünün daha yumuşak bir hale getirilmesi, burun kemerindeki ya da sırtındaki çöküntünün düzeltilmesi için yapılmaktadır. Burun dolgusu yapılacak olan kişiler aynı zamanda urun kemeri yükseltme ve ameliyat sonrasında hafif asimetrik sorunlar olması gibi durumlarla da yerine getirilir. Yani estetik amaçların yanı sıra farklı nedenler ile oluşan deformeler ve çevresel faktörler sonucunda bu uygulama gönül rahatlığı ile tercih edilebilir. İşlem hızlı ve pratik olması ile dikkat çeker.

Burun Dolgusu Kaç Seans Uygulanmalıdır?

Burun için yapılan dolgu işlemi, farklı amaçlar ile yerine getirilir. Bazen kozmetik ve estetik amaçlı olsa da bazen de çeşitli nedenler ile oluşan çöküntülerin giderilmesi için yaptırılır. Yapılan işlem, seans aralıkları, burnun yapısına göre değişkenlik gösterir. Burun dolgusu fiyatları da buna bağlı şekilde değişkenlik gösterebileceği gibi yaptırılacak olan yerin verdiği fiyatta önemlidir.

Dolgu işleminin ardından yapılan kontrol ve rötuşlar bulunmaktadır. Belirli aralıklar ile uzman doktorun belirlediği sürede kontrole gidilmelidir. Gerekli görülürse, dolgu işlemi tekrarlanır. Burnun durumu göz önüne alınarak işlemler gerçekleştirilir. Çünkü işlem sıklığının çok fazla olması gereken burunlar vardır. Aynı şekilde ufak dokunuşlar isteyecek özellikte burun şekilleri de vardır.

Burun Dolgusu İyileşme Süreci Uzun Sürer Mİ?

Ameliyatsız olan bu işlem, bıçak değmeden klinik ortamlarda yerine getirilir. Çok konforlu ve rahat bir uygulamadır. 10-15 dakikalık bir dilimde gerçekleşir. Burun dolgusu uygulaması genel anesteziye gerek duyulmayan ve lokal yollar ile yerine getirilen bir işlemdir. Hastanede ya da klinikte yatmayı gerektirmez. Bu nedenle de herhangi bir iyileşme süreci olmaz.

Rutin ve günlük yaşantıya rahatlıkla geri dönülebilir. Yapılan işlemde ağrı ya da acı da hissedilmez. Uygulamadan önce hekimler tarafından uygulanan uyuşturucu kremler hissedilebilecek ufak iğne dokunuşlarını ortadan kaldırır. Sonrasında ise buz uygulaması yapılarak burun rahatlatılabilir.

Burun Dolgusu Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Genel anestezi işlemine gerek olmadan yapılan burun dolgusunun sonrasında dikkat edilmesi gereken noktaları bulunmaktadır. Öncelikle uygulama sonrasında önerilen kremler, ödem ve şişliğe karşı muhakkak kullanılmalıdır. Bazı kremler ağrı kesici niteliği taşır. Burun dolgusu sonrası riskli olabilecek sportif hareketlerden en az 2-3 gün uzak durulmalıdır.

Bunun yanı sıra yatış pozisyonları da önemlidir. İşlem yaz aylarında yapıldıysa içinde klor bulunan havuzlara girilmemesi gerekir. Aynı şekilde denize de girmek bu işlemi yaptıranlar için önerilmemektedir. Burna yapılan dolgu işleminin ardından bu hususlara dikkat edildiğinde elde edilen sonuç oldukça iyi olacaktır. Dolgu ise kalıcı ve burnun yapısı istenilen görüntüyü verecektir.