Dövme Sildirme

Ana Sayfa Dövme Sildirme

Dövme Sildirme

Dövme Sildirme Nedir?

Dövme sildirme olarak bilinen işlem, dövme yaptıran kişilerin daha sonrasında bu oluşumlardan kurtulmak istemesi nedeniyle yapılmaktadır. Yaptırılan işlemler, bir anda büyük pişmanlıklara neden olabilmektedir. Nasıl sildirilmek istendiğine karar verilmesi önemlidir. Lazer ve farklı kimyasallar ve piyasada dövme sildirme kremleri ismi altında satılan ürünler en sık kullanılan yöntemlerdir.

Dövmeleri deriden tamamen sildirme işlemi olarak lazer uygulaması sık kullanılmaktadır. Ayrıca genellikle uzun bir tedavi gerektirmektedir. Eğer lazer yöntemi seçiliyorsa, nerede yaptırılacağı çok önemlidir. Farklı ve renkli dövmeler, varsa değişik lazer türlerinin araştırılması gerekmektedir. Son zamanlarda PicoSure lazer aplikatörü ile öne çıkan önemli gelişmelerden biridir. Bu yöntem, üç dalga boyunda çalışmaktadır.

Dövme Sildirme Uygulaması Nasıl Yapılır?

Büyük bir heves ile yaptırılan dövmeler, sonrasında büyük pişmanlıklar ile sildirilmek istenmektedir. Lazer sistemleri ile yüksek enerjili ve kısa atımlar ile ciltteki dövmeler sildirilebilir. Örneğin, Q anahtarlamalı lazer sistemi bunlardan bir tanesidir. Dövme sildirme uygulaması ciltte iz bırakmadan ve çevrede normal dokuların zarar görmemesi ile yok edilebilir.

Uzman olarak bu işlemlerin yapılması önemlidir. Aynı zamanda riski de minimuma indiren bir işlemdir. Yöntemin bütün renkler için kullanıldığı söylenebilir. Dalga boylarına göre de farklı çeşitleri vardır. Bazıları mavi, siyah ve yeşil renkli dövmeleri silerken etkilidir. Diğer çeşitleri ise kırmızı, turuncu, sarı renklere etki eder. Genellikle siyah renkteki dövmeler, farklı renklere göre daha iyi yanıt verir.

Dövme Sildirme Uygulamasının Faydaları Nelerdir?

Bilinçsiz ve tecrübesiz bir şekilde kişiler tarafından yapılan dövmeler sildirilirken kalıcı estetik sorunlara ve maddi kayıplara neden olabilmektedir. Bu işlemi sildirirken, yapılacak yöntemin nasıl olacağı iyi seçilmelidir. Örneğin, dövmenin asitle yakılması izlere neden olabilmektedir. Dövme sildirme tedavisi farklı yöntemler ile yerine getirilmektedir.

Cihazların Q anahtarlı lazer olması dövmenin rengini açar. Her uygulama için dövme rengi bir miktar daha açılır. Sildirme işlemi sağlıklı yöntemler ile yerine getirilmelidir. Sağlıklı bir yöntem olarak bu uygulama kullanılabilir. İstenmeyen dövmelerden kolaylıkla kurtulabilmek mümkündür. Sadece alanında uzman ve profesyonel kişiler tarafından yaptırılması önemlidir.

Dövme Sildirme Kimlere Uygulanabilir?

Dövme sildirme işlemleri, uygulaması dövme yaptıran kişilere uygulanabilir. Özellikle görünür olan yerlerdeki dövmelerin sildirilmesini isteyen kişiler, çok sık bu işlemi yaptırırlar. Genellikle zaman ilerledikçe dövmeden sıkılma ve artık istememe durumları nedeniyle gerekli işlemler yerine getirilir. Sildirme işlemi, çok uzun ve acılı bir süreci beraberinde getirir. Dövme sildirme yaptırmayı düşünenler, bu işlemi hangi yöntemler ile yaptıracağına iyi karar vermelidir.

Cilt tipi, rengi, dövme mürekkebinin cinsi, büyüklük sildirme işleminde oldukça önemlidir. Lazeri tercih edenler, lazer cinsine bağlı sulanma, kabuk bağlama, kaşınma, soyulma gibi deriye günde en azından iki ya da üç kez yanık ve yara merhemi uygulaması gerektirebilir.

Dövme Sildirme Kaç Seans Uygulanmalıdır?

Kalıcı olan dövmelerden kurtulmak uzun bir süreç istemektedir. Özellikle dövmenin ne zaman yaptırıldığı oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra renklerine ve dövmenin amatör ya da profesyonel yapılması durumu sildirme işlemi için büyük önem taşır. Genel anlamda 5 yıldan eski olan dövmeler için kolay bir silme işlemi yapılır.

Yeni dövmeler ise pigmentler güçlü olduğundan dolayı daha zor silinir. Dövme sildirme uygulaması yapacak olan kişiler, dövmenin büyüklüğüne göre eğer dövme siyahsa ve 5 yıldan önce yapılmış ise 4-5 seans yeterli olacaktır. Fakat yeni ve renkli olan bir dövmenin silinmesi ise çok fazla bir seansa gerek duyulmadan yaptırılabilir. Her seans arası 4-6 hafta olmalıdır.

Dövme Sildirme İyileşme Süreci Uzun Sürer Mi?

İstemeyen dövmelerin silinmesi için belirli bir süreç ve seans gereklidir. Dövme büyüklüğü, kişilerin acı eşiğine bağlı olarak duyulan acılar da değişkenlik gösterir. Genel anlamda dövmeden önce iğne ya da krem ile bölgesel şekilde uyuşturma sağlanır. Dövme sildirme tedavisi iyileşme süreci ise eğer lazer ile yapıldıysa deride hafif bir yanık oluşacaktır.

Bu yanık ise krem kullanılarak iyileşme süreci hızlandırılabilir. 3-4 gün sonra ise üstünde kapalı bir şekilde pansuman açılır. Daha sonra ise yaralar 5-7 gün içinde iyileşmeye başlar. Sildirme işlemi yapan uzman kişinin tavsiyesi üzerine kremler kullanılmalıdır.

Dövme Sildirme Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

İstenmeyen dövmeleri sildirmek uzun bir tedavi süreci gerektirebilmektedir. Bu uygulamadan sonra ise cildin hassasiyeti artar. Böylece daha fazla dikkatli olunması gerekir. Sildirme işlemi dövmenin büyüklüğü ve renk karmaşasına göre seanslara bölünerek yapılır. Bu durumlar ise dövme sildirme fiyatları konusunu etkiler. Yapılan işlemin ardından kabuklanma, bazen kanama ve yaralar oluşabilmektedir.

Hasta için doğrudan nemlendirici ve cilt onarıcılar önerilir. Kabuklanma ve yıpranmanın çabuk giderilmesi için ilaçların düzenli kullanılması gereklidir. Aynı zamanda güneşe çıkarken de korunmak, oldukça önemlidir. Cildin bu aşamada iyi nemlendirilmesi ve korunması gerekir. Uygulama sonrasında genellikle 24 saat bölge kapalı kalmalıdır. Su ile temas etmemeli ve güneş ışınlarından da korunmalıdır.