Orta Yüz Germe

Ana Sayfa Orta Yüz Germe

Orta Yüz Germe

Orta Yüz Germe Nedir?

Gençliğimizde cildimiz ne kadar güzel ve parlak olsa da yaşlanmamızla birlikte yavaş yavaş cildimizin parlaklığı yerini matlığa bırakır. Önceden pespembe olan yüzümüz yaşlandığımızda sarı ile kahverengi tonları arasında değişim gösterir. Yaşlanmamızla birlikte yüzümüze dolgunluk veren yağ adacıkları da azalır. Bu yüzden cildimizin dolgunluğu da kaybolur gider. Bunun sebebi yağ adacıklarının bulunduğu yer olan ligamanların yağ adalarını artık taşıyamaz hale gelmesidir.

Yaşlanmaya başladığımızda veya erken yaşlanma gibi durumlar söz konusu olduğunda gözümüzün altındaki yağ adası ile yanağımızdaki yağ adası birbirinden ayrılır. Bunun nedeni gözümüzün altındaki yağ adasıyla yanağımızdaki yağ adasını asan bağların birbirinden farklı olmasıdır. Yanağımızda bulunan yağ adası, gözümüzün altında bulunan yağ adasından daha ağır ve yer çekimine daha çok çekilebilen bir durumdadır. Bu durumu ‘’hale şeklinde bir oluk oluştu’’ diye açıklayabiliriz. Bu söylemle ‘’göz kapağında toplama oluştu’’ söylemi karıştırılsa bu çok doğru bir söylem değildir.  Aslında bunun temel sebebi gözaltı yağlarımızın bulunduğu yerde başka bir yağ olmamasıdır.

İlk evre olarak adlandırdığımız bu evrede sadece başka yağların olmaması tek sebep değildir. Bunun yanı sıra gözümüzün altındaki yağları sınırlayan zarların da gevşemiş olması mümkündür. Yaşlanmanın getirdiği bir diğer problem ise yanak yağlarımızın aşağıya inmesinden dolayı burun kenarında bulunan oluğun derinliğinin artmasıdır. İkinci evre olarak ifade ettiğimiz bu durum cildimiz için kötü bir durumdur. Bu evreden sonra da çenemizin kenarında sarkmaların meydana gelmesini de üçüncü evre olarak açıklayabiliriz. Bu problemlerin yanında, birde göz kapağımızda düşmeler meydana gelir. Son evreye gelindiğinde ise boynumuzda da sarkmalar gerçekleşir.

Bu gerçekleşen yaşlanma evrelerine yapılması gereken ilk işlem,orta yüz germe olarak ifade ettiğimiz işlemdir. Özellikle 1. ve 2.  evrelerde bu işlemin yapılması cildimizin sağlığı açısından çok önemli olacaktır.

Orta Yüz Germe Ameliyatı

Pek çok insan gerek sağlık anlamında gerekse estetik anlamda görünümlerinde değişikliğe gitmek için estetik operasyonlar geçirmektedir. Bu sebeple, günümüzde estetik ameliyatları son derece önemli bir hal aldı. Yüz germe ameliyatları ise nispeten bilinse de, orta yüz germe nedir? diyesorulduğunda,konu hakkında fikir sahibi olan birini bulmak oldukça zor.

İnsanın evreleri içerisinde yaşlılık da inkâr edemediğimiz bir gerçek. Her insan zaman içerisinde yaşlanır ve bunun sonucunda gençliğindeki parıltısı zamanla kaybolur. Her yaşın bir güzelliği olduğu gibi yaşlanmanın da güzel yönleri olsa da yaşlanmaya bağlı olarak cildimizde bazı deformasyonlar yaşanır. Bu deformasyonlar, görünüşümüzü etkilemek ile birlikte, ruh sağlığımızı da olumsuz yönde etkilemektedir. Sözü edilen deformasyonlar elbette sarı kahverengi lekelerin yanında, ciltteki sarkmalardır. İşte bu sarkık deriyi kaldırma işlemi yüz germe olarak isimlendirilir.

Orta yüz denilen nokta, burun kenarından dudak kenarına ve gözün dış kısmından aşağıya doğru çizilen alanı kapsamaktadır. Çoğu zaman yaşlanma dolayısıyla sarkan bu bölge, bazen de kişinin anatomik açıdan bir sorunu olmasından dolayı da sarkabilmektedir. Bu durumda, yanak sarkık ve göz altları da çukur bir görünüme sahip olur. Bu görünümden rahatsızlık hissettiğiniz takdirde orta yüz germe, bir diğer adıyla midface ile kendinizi çok daha iyi hissedebileceğiniz bir görünüme kavuşabilirsiniz.

Orta Yüz Germe Ameliyatı Hakkında

Yaşlanmak her ne kadar hayatın süreçleri içerisinde önemli bir yer tutsa ve haliyle onun da bir güzelliği olsa da, yaşlanmanın getirdiği bazı rahatsız edici durumlar vardır.Özellikle yüz bölgesinde oluşan sarkmalar bunun başlıcası olup, kişiyi rahatsız edebilmektedir. Çağımızın getirdiği güzelliklerden olan estetik müdahaleler ile bu rahatsız edici durumdan kurtulmamız mümkündür. Böyle bir durum ile baş başa kaldığımızda, orta yüz germe ameliyatı bizler için kurtarıcı bir çözüm olabilir. Bu ameliyat ile sarkan dokular yani cildimizdeki bozulmuş hacim dağılımları düzeltilebilir. Orta yüz germe ameliyatı ile kişi neredeyse gençliğindeki hâline benzer. Elbette tamamen genç bir görünüm sağlanamasa da ona yakın bir sonuç elde edilebilir.

Cildimizde yer alan bozulmuş yumuşak dokular kemik zarının hemen altından gidilerek serbest hale getirilir. Serbest hale gelen dokunun, tam yukarı veya hafif yukarı ve çapraz yönde hareket edilmesi sağlanır. Bu sayede yumuşak doku istenilen noktada kalıcı olarak işlem görmüş olur.

Ameliyat; genel anestezi yapıldığında yaklaşık 3 saat sürebilmektedir. Ameliyattan sonra genellikle kişinin doktorunun tavsiye ettiği süreyle hastanede istirahat etmesi gerekir.  Bu ameliyatta üç temel teknik olduğunu söylemek mümkündür. Bu teknikler:

  • Subsiliyer tekniği: Orta yüz germe ameliyatında en sık kullanılan tekniktir. Kirpik dibinden bir kesik alınarak yapılır. Bu işlem gerekleştikten sonra kemik zarının altına inip, hasarlı yumuşak dokular serbest hale getirilir. Bundan sonra, dokular kalıcı olmak üzere yukarı kaldırılır.
  • Şakak ve ağız içinden elde edilen orta yüz germe tekniği: Alt göz kapağı kullanılmayan bu teknikte şakak ve ağız içerisinden elde edilen kesiler kullanılır. Şakaktan aşağı ve ağızdan yukarı gidilmesiyle ayrıştırmada verilen boşluklar birbirleriyle birleşir. Ama unutmamak lazım ki bu teknik yalnızca genç hastalar üzerinde uygulanabilir.
  • Endoskopik orta yüz germe: Bu teknikte uygulanan yöntem diğer iki teknikle aynı olsa da kullanılan alet farklıdır. Endoskop adı verilen bir aletle, mikro kamerayla gerçekleştirilir.

Orta Yüz Germe Nasıl Yapılır?

Orta yüz germe nasıl yapılır? Gibi sorular kafamızı kurcalayan sorulardan biridir.Orta yüz germe işleminin birkaç yöntemi bulunmaktadır. Bunlardan biri, saç derisinden girilerek yapılmaktadır. Bu sayede yanaklardaki bichat yağ yastığı yukarı alınır. Yöntemlerden bir diğeri, kirpik diplerinden girilerek yapılmaktadır. Ayrıca, bu yöntemlere destek olması açısından ağız içerisinden de girilebilmektedir. Özellikle göz altı çukurları olan bireylerde, göz altı kirpik diplerinden girilerek yapılacak müdahale kaçınılmaz olacaktır.

Genel anestezi ile yapılan ameliyat 2 ila 4 saat aralığında sürebilmektedir. Gözaltı çukurları için yapılacak olan ameliyatta, ameliyat sonrasında kalması için kâğıt bantlar yapıştırılmaktadır. Bu bantlar 5 gün süre ile kalmak durumundadır. Şayet yanak germe işlemini yaptırdıysanız, elastik bir bandajın yüzünüzde kalması gerekecektir.

Orta Yüz Germe Kimlere Yapılabilir?

Orta yüz germe hakkında bilgi sahibi olan insanların sorduğu sorulardan bir diğeri de, orta yüz germe kimlere yapılabilir? Sorusu olmaktadır. Bu ameliyat yüze daha çok kadınsı bir dolgunluk yarattığı için kadınlar üzerinde uygulanır. Yaş aralığı da 30 ila 50 yaş arasında değişim gösterir. 30 yaş altı kadınlar içinde bu istisna bir durumdur. Çünkü bu ameliyat; yapısal, gelişimsel ve genetik olarak değişim gösterir. Orta yüzdeki kemik yapısı zayıfsa veya açılanması hasarlı ve bozuksa bu tür kişilere orta yüz ameliyatı uygulanabilir.

Yüz Germe ve Orta Yüz Germe Farkları Nelerdir?

Yüz germe ameliyatları içerisinde çok sayıda yüz germe tekniği mevcuttur. Ancak iyi bilinmesi gereken üç teknik; üst, orta ve alt yüzgerme teknikleridir.

orta yüz germe
orta yüz germe

Sorununuzun ne olduğunu bildikten sonra bu kavramları da çok iyi bilmeniz ve işlemlerinizi buna göre yaptırmanız gerekmektedir.

Üst yüz germe, kaş ve alnı dâhil eden bir alana yapılmaktadır. Orta yüz germe ise gözlerinizin dışı ile dudak çizgilerinin arasındaki bölgeye yapılır. Burun, yanaklar ve üst dudak bölgesi de orta yüz germe işlemine dâhil sayılmaktadır. Alt yüz bölgesi denilen bölge ise, dudakların altında kalan, ağzın köşelerini kapsayan kısımdır. Bu kısım, boyun kısmını da kapsayabilmektedir.

Peki, yüz germe ve orta yüz germe farkları nelerdir?Yüz germe ameliyatı, tüm yüze uygulanacak ameliyat tekniği değildir. Yüz germe ameliyatı sadece kulakların altında kalan bölgeleri, yani yüzün belli bir kısmını kapsamaktadır. Orta yüz germe ise, orta yüz olarak belirlenen bölgeye yapılan işlemdir. Şayet, tüm yüzünüzde uygulanacak bir operasyon istiyorsanız, doktorunuzla konuşarak bu işlemlerin birkaçını yaptırabilirsiniz.

Orta Yüz Germe Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Orta yüz germe ameliyatı sonrasında hastalar hafif sızıların yanında, şişlik, ağrı ve morluk da hissedebilir. Bu süreçte şişliklerin tamamen inmesi morlukların geçmesine göre daha uzun sürer. Genellikle morluklar, uygulanan ameliyattan sonra yaklaşık bir hafa içerisinde geçer. Şişliklerin ise tamamen geçmesi yaklaşık bir ayı bulabilir. Bu ameliyatı yaptıran kişinin ameliyatı, normal durumlara göre daha ağırsa iyileşme süresi iki kat daha uzun olacaktır.

Orta yüz germe ameliyatı sonrasında dikkat edilmesi gerekenlerden ilki, ameliyat sonrasında iyileşme sürecini hızlandırmak için kişinin başını kalp seviyesinin üzerinde tutulması gerektiğidir. Burada en önemli nokta da ameliyat olan kişinin uyurken yarı oturur bir pozisyonda olmasıdır. Dağınık uyuyan kişiler kendilerini kontrol edemeyeceklerini düşünüyorlarsa iki yastıkla yatmaları onlar için faydalı olur.

Yüz maskesi kullanımı da ameliyat sonrasında hastalar için önerilir. Cildin altında kan birikmemesi ve aynı zamanda yüz derisinin yerine oturması için ameliyat olan kişi özellikle ilk hafta gece gündüz yüz maskesi kullanmalıdır. İlk hafta bittikten sonrasındaki iki hafta boyunca yalnızca akşamları maske takması yeterli olur.

Hastaların şişliklerinin hızla inmesi için ödem yapan yiyeceklerden uzak durması gerekir. Özellikle tuzlu ve ekşi yiyecekleri bir süre tüketmemelidirler. Bu yiyecekleri tüketmeyip, bol miktarda su içmeleri tavsiye edilir.

Orta Yüz Germe Sonrası Tavsiyeler

Hastanın ameliyat sonrası izleri bir süre belirgin bir şekilde görülecektir. Böyle durumlarda hastaların makyaj malzemelerini kullanması bir tehlike arz etmeyeceğinden makyaj malzemelerinden faydalanabilirler. Bu şekilde izlerini tamamen kapatabilmelerine olanak sağlarlar.

Ameliyat sonrasında hastanın dikkat etmesi gereken bir diğer konuda sigara kullanımıdır. Sigara, diğer tüm operasyonlarda olduğu gibi orta yüz germe operasyonunda da tavsiye edilmez. Çünkü iyileşme sürecini uzatabilir ve hatta olumsuz etkileri de olabilir. Bu süreç boyunca hastanın sigara içmemesi büyük önem taşır.

Bir diğer önemli konu da cilt bakımı uygulamalarıdır. Ameliyat sonrasındaki ilk günlerde bakım yapılması mümkün değildir. Ancak bir süre sonra cilt, dengesini tekrar sağlar ve kişi bakım yapmaya kaldığı yerden devam edebilir.

Bunların yanında ek olarak alacağınız vitamin takviyesi ile cildinizin iyileşme sürecine katkı sağlayabilirsiniz.

Orta Yüz Germe Fiyatları Nelerdir?

Orta yüz germe fiyatları ameliyatı yaptıracağınız doktor ve hastaneye göre değişiklik gösterebilmektedir. Alanında uzman sayılabilecek bir doktora görünmeli ve size önerdiği fiyatı gözden geçirmelisiniz. Orta yüz germe ameliyatı ya da benzer ameliyatlar uzmanlık gerektiren ameliyatlardır ve mutlaka iyi bir hekim tarafından yapılmalıdır.

Orta Yüz Germe İstanbul

Orta yüz germe İstanbul ilinde rahatlıkla yaptırabileceğiniz bir işlemdir. Zira İstanbul gibi büyük bir şehirde çok sayıda doktor ve hastane bulmanız kolay olacaktır. Bu sayede hem bütçenize uygunluğu hem de güvenilir olması açısından pek çok seçenek karşınıza çıkar.

Orta yüz germe ameliyatı yaptıracağınız doktor ve hastane oldukça önemlidir. Bu tür önemli işlemler için titiz bir araştırma yapmalı, karşınıza çıkacak seçenekleri iyice değerlendirmeli ve doktorlarla görüşme yapmalısınız. Sağlığınız için doktorunuzu iyi seçmeli, ucuz olduğu için herhangi bir adı bilinmeyen ve kendini doktor olarak tanıtan kişilere güvenmemelisiniz. Elbette estetik görünüm oldukça önemlidir fakat unutmayın ki sağlık her şeyden daha kıymetlidir.